Los Angelesin pääkonsulaatti tuo kannettavan passilaitteen San Franciscoon 20.–21.9.2026
Los Angelesin pääkonsulaatti tuo kannettavan passilaitteen San Franciscoon 20.–21.9.2026. Samalla on myös mahdollista hakea henkilökorttia. Hakemus on jätettävä henkilökohtaisesti ja sitä varten on varattava aika.
Varaa aika https://finlandappointment.fi/ kautta. Valitse asiointipaikaksi "Yhdysvallat" ja asiointipiste "Liikkuvapassilaite - US länsirannikko". Saat asiointipaikan osoitteen vahvistussähköpostiviestissä, joten tarkista roskapostilaatikkosi. Aikojen täytyttyä lisäyksiä ei enää tehdä, mutta voit tarkistaa ajanvarausjärjestelmästä mahdollisia peruutusaikoja.
Passi- ja henkilökorttihakemukset voidaan laittaa vireille vain, mikäli väestötietojärjestelmän tiedot ovat oikein. Hakijan tulee itse huolehtia omien henkilötietojensa ajantasaisuudesta (Väestötietolaki 661/2009). Esim. vieraan valtion kansalaisuus, avioliitosta johtuva nimenmuutos tai ulkomailla syntynyt lapsi tulee olla merkittynä Suomen väestötietojärjestelmään ennen passin tai henkilökortin hakua. Tiedot voi tarkastaa kerran vuodessa maksutta Digi- ja väestötietovirastosta.
Pääkonsulaatti varaa oikeuden matkan peruuttamiseen / siirtämiseen.