Finlands ständiga representation vid EU, Bryssel

Öppettider

mån-fre 8.45-17.00

Fax

  • +32 228 784 00  (Fax)

Telefon

  • +32 228 784 11  (Telefon växel 00 32 (0)2 2878 + anknytningen)

Besöksadress, postadress

Finlands ständiga representation vid EU
Avenue de Cortenbergh 80
BRYSSEL
BELGIUM

E-fakturor

EDI-kod: 0037024597393096
Operator: OpusCapita Solutions Oy (E204503)

Ledning

Marja Rislakki
Marja Rislakki
Beskickningschef
Ständig representant Ambassadör, Coreper II
CV
Aila Oikarinen
Aila Oikarinen
Assistant till ständiga representant
  • +32 2 287 8423
  • +32 472 430 869
Minna Kivimäki
Minna Kivimäki
Ställföreträdande ständig representant, Ambassadör
representant i Coreper I
CV
Säde Hotakainen
Assistant till ställföreträdande ständig representant Coreper I

Koordination

Reetta Härönoja
Reetta Härönoja
Ambassadråd
Antici, Coreper II
  • +32 2 287 8440
  • +32 475 704 357
Mari Korhonen
Mari Korhonen
Ansvarig tjänsteman
Biträdande Antici
  • +32 2 2878 547
  • +32 473 525 107
Veera Lumme
Veera Lumme
Assistent
Coreper II, Antici
  • +32 228 785 73
  • +32 473 532 292
Leo Svahnbäck
Leo Svahnbäck
Utrikessekreterare
Mertens, Coreper I
  • +32 2 287 8414
  • +32 473 529 295
Ilona Julkunen
Ilona Julkunen
Specialsakkunnig
Biträdande-Mertens
  • +32 2 287 8424
  • +32 473 538 448
Mikael Kekkonen
Mikael Kekkonen
Specialsakkunnig
Institutionella frågor, EU rekrytering
  • +32 2 287 8461
  • +32 473 865 089
Johanna Himmanen
Johanna Himmanen
Specialsakkunnig
Brexit
  • +32 2 2878 448
  • +32 472 430 859
Tuuli Kainulainen
Tuuli Kainulainen
  • +32 473 530 822
Kaisa Männistö
Kaisa Männistö
Specialsakkunnig
Rättsliga och institutionella frågor
  • +32 2 287 8478
  • +32 472 600 032

Förhållandena till Europaparlamentet

Kim Fyhr
Kim Fyhr
Ansvarig tjänsteman
Förhållandena till Europaparlamentet
  • +32 2 287 8434
  • +32 473 532 289

Information

Marko Ruonala
Marko Ruonala
Pressråd
Pressråd, Coreper II
  • +32 2 287 8502
  • +32 470 206 152
Eeva Laavakari
Eeva Laavakari
Informatör, Coreper I
  • +32 2 287 8430
  • +32 473 531 340
Joona Suni
Joona Suni
Kommunikationsassistent
  • +32 2 287 8506
  • +32 473 520 716

Coreper l

Kultur och utbildning

Johanna Koponen
Johanna Koponen
Specialsakkunnig
Utbildning,audiovisuella tjänster (teknologi)
  • +32 22878525
  • +32 473 527 224
Heidi Sulander
Heidi Sulander
Specialsakkunnig Kultur, ungdom och sport
  • +32 470 851 028

Trafik och telekommunikation

Mervi Kaikkonen
Mervi Kaikkonen
Specialsakkunnig
transportsektorn
  • +32 2 287 8463
  • +32 473 527 804
Kristiina Pietikäinen
Kristiina Pietikäinen
Specialsakkunnig
Digitalisering, elektroniska kommunikationstjänster
  • +32 2 287 8550
  • +32 473 539 452
Anna Sotaniemi
Anna Sotaniemi
Specialsakkunnig
transportsektorn
  • +32 2 2878 538
  • +32 472 430 823

Jordbruk, skogsbruk och fiske

Ari Hörman
Ari Hörman
Specialsakkunnig
jord- och skogsbruksfrågor
  • +32 2 287 8468
  • +32 473 525 887
Tapio Kytölä
Tapio Kytölä
Specialsakkunnig
jord- och skogsbruksfrågor
  • +32 478 625 138
Osmo Rönty
Osmo Rönty
Specialsakkunnig
jord- och skogsbruksfrågor
  • +32 2 287 8518
  • +32 473 525 630
Jarmo Vilhunen
Jarmo Vilhunen
Specialsakkunnig
fiskeriekonomiska frågor
  • +32 2 287 8638
  • +32 473 525 817

Sociala frågor, arbetsliv och sysselsättning

Antero Kiviniemi
Specialsakkunnig
socialpolitik
  • +32 473 538 458
Pasi Korhonen
Specialsakkunnig Välfärdsekonomi, Socialpolitik
  • +32 2 287 8469
  • +32 473 534 081
Pasi Mustonen
Pasi Mustonen
Specialsakkunnig
hälsosektorn
  • +32 2 287 8467
  • +32 470201 256
Riikka-Maria Turkia
Riikka-Maria Turkia
Specialsakkunnig
sysselsättningsfrågor
Sysselsättningsfrågor
  • +32 2 2878 583
  • +32 473 537 725

Industri, energi, inre marknad och forskning

Sanna Ek-Husson
Sanna Ek-Husson
Specialsakkunnig
  • +32 2 287 8432
Mikko Holm
Mikko Holm
Specialsakkunnig Inre marknad, industri
  • +32 2 287 8450
  • +32 475 630 369
Jonna Lehtinen
Jonna Lehtinen
Specialsakkunning Forskning & innovation, rymd, Euratom.
  • +32 2 287 8429
  • +32 471 262 664
Janne Peltola
Janne Peltola
Specialsakkunnig
  • +32 2 287 8433
  • +32 472 902 501

Hälsofrågor, privata försäkringar

Tull

Jere Lumme
Jere Lumme
Specialsakkunnig
tullärenden
  • +32 2 287 8438
  • +32 475 730 287

Miljö

Laura Aho
Laura Aho
Specialsakkunnig
Klimat politik
  • +32 2 287 8477
  • +32 470 204 035
Katarina Dahlman
Katarina Dahlman
Specialsakkunnig

Åland

Julia Lindholm
Julia Lindholm
Specialsakkunnig
  • +32 2 2878 459
  • +32 476 943 529
Johanna Ekebom
Johanna Ekebom
Praktikant
  • +32 473 538 846

Assisterande personal Coreper I

Veera Hakkarainen
Veera Hakkarainen
Assistent
Transport, telekommunikation och energi - Utbildning, ungdom, kultur och idrott - Åland
  • +32 22878 552
  • +32 472 906 057
Aulikki Jurmu
Aulikki Jurmu
Assistent
sekreterare
Jordbruk och skogsbruk, växthälsa, veterinär
  • +32 2 2878 505
  • +32 479 792 230
Pirjo Kytölä
Pirjo Kytölä
Assistent
  • +32 2 281 8621
  • +32 473 524 982

Coreper ll

Region- och strukturpolitik

Pasi Rantahalvari
Pasi Rantahalvari
Specialsakkunnig
regional politik och strukturpolitik
  • +32 2 2878 580
  • +32 472 430 827

Handelspolitik

Sanna Selin
Sanna Selin
Ansvarig tjänsteman
handelspolitiska kommittén
Representant i handelspolitiska kommittén (suppleanter)
  • +32 2 2878 514
Melissa Säilä
Melissa Säilä
Ansvarig tjänsteman
handelspolitik, transatlantiska relationer
Representant i Eftagruppen, handelspolitik
  • +32 2 287 8460
  • +32 473 536 275

Rättsliga och inrikes frågor

Jutta Gras
Jutta Gras
Specialsakkunnig
migrations- och asylärenden
  • +32 2 2878 420
  • +32 471 035 810
Mari Hämäläinen
Mari Hämäläinen
Specialsakkunnig
  • +32 2 287 8504
  • +32 473 532 307
Jani Järäinen
Jani Järäinen
Specialsakkunnig
gränskontroll
  • +32 2 287 8522
  • +32 471 263 976
Anne Lamminmäki
Anne Lamminmäki
Specialsakkunnig
Räddningstjänst, visum frågor
  • +32 473 534 083
Anna-Elina Pohjolainen
Anna-Elina Pohjolainen
Specialsakkunnig
Grundläggande rättigheter (WP FREMP), dataskydd (WP DAPIX)
  • +32 2 287 8431
  • +32 473 522 407

Ekonomiska och finansiella ärenden

Sami Koskinen
Sami Koskinen
Specialist
Beskattning
  • +32 2 287 8451
  • +32 476 203 601
Niina Pautola-Mol
Specialist
Specialsakkunnig
Financierings utveckling i EU, budgetplanen,
  • +32 473 535 195
  • +32 2 287 8524
Samuli Pietiläinen
Samuli Pietiläinen
  • +32 473 530 723
  • +32 2 287 8456
Marianna Uotinen
Marianna Uotinen
Specialist
Specialsakkunnig Finansiella tjänster
  • +32 2 287 8528
  • +32 473 523 119
Päivi Valkama
Päivi Valkama
Specialsakkunnig
budget- och ekonomifrågor
  • +32 2 2878 526
  • +32 473 527 852
Jaakko Weuro
Jaakko Weuro
Specialsakkunnig
Finansiella tjänster, bankunion
  • +32 472 900 550

Yttre förbindelser

Yamina Guerfi
Yamina Guerfi
Ansvarig tjänsteman
Afrikafrågor
  • +32 471 035 390
  • +32 2 287 8572
Kaisa Heikkilä
Kaisa Heikkilä
Ansvarig tjänsteman
Rådets arbetsgrupp för utvecklingssamarbete (CODEV)
  • +32 2 287 8444
  • +32 479 910 470
Janne Hirvonen
Janne Hirvonen
Ansvarig tjänsteman
Ryssland, Östeuropa, mellersta Asien
  • +32 473 522 716
Lauri Hirvonen
Lauri Hirvonen
Ansvarig tjänsteman
Västbalkan, EU:s utvidgning
  • +32 471 036 016
  • +32 2 287 8466
Heini Korhonen
Heini Korhonen
Ansvarig tjänsteman
Asien och Latinamerika
  • +32 473 530 795
  • +32 2 287 8512
Anna Korpijaakko
Anna Korpijaakko
Ambassadråd
Ansvarig tjänsteman
arbetsgruppen med råd för yttre förbindelser
  • +32 2 287 8457
  • +32 473 529 853
Merja Lindroos-Binham
Merja Lindroos-Binham
Ambassadör, Ordförande AH WP MFF NDICI
  • +32 471 650 942
Olli Nurmi
Olli Nurmi
Ansvarig tjänsteman
Mellanöstern, Nordafrika och Persiska viken (MaMa, MOG) Instrumentet för grannskapspolitik, utvecklingssamarbete och internationellt samarbete (NDICI)
  • +32 473 538 941
Elina Saaristo-Diatta
Elina Saaristo-Diatta
Ansvarig tjänsteman
Matleena Virkkunen
Matleena Virkkunen
Ansvarig tjänsteman
AVS-Staterna,Post-Cotonou
  • +32 471 034 893
  • +32 2 287 8428

Assisterande personal Coreper II

Susanna Heinäsmäki
Susanna Heinäsmäki
Assistent
Yttre förbindelse, handelspolitik
  • +32 2 287 8447
  • +32 473 863 958
My Paasivaara
My Paasivaara
Assistent
  • +32 2 287 8491
  • +32 475 754 682
Mari Rapo
Assistent
Coreper II, rättsliga och inrikes frågor, sektionen för yttre förbindelser
  • +32 2 287 8418
  • +32 473 523 572
Emmi Suomilammi
Emmi Suomilammi
Assistent
Yttre förbindelser, utvecklingspolitik
  • +32 2 2878 406
  • +32 473 523 692

Politiska och säkerhetskommittén

Hanna Lehtinen
Hanna Lehtinen
Ambassadör, Representant vid kommittén för utrikes- och säkerhetspolitik
  • +32 4 735 278 05
  • +32 2 287 8437
Anna Roininen
Anna Roininen
Assistent
  • +32 2 287 8437
  • +32 473 527 805
Turo Mattila
Turo Mattila
Ställföreträdande representant vid kommittén för utrikes- och säkerhetspolitik Cyber, hybrid
  • +32 2 2878 465
  • +32 473 524 299
Meiju Keksi
Meiju Keksi
Specialsakkunnig
försvarspolitik
  • +32 2 287 8479
  • +32 471 036 020
Sampo Brander
Sampo Brander
Specialsakkunnig
  • +32 2 287 8594
  • +32 473 530 633
Sanna Laaksonen
Sanna Laaksonen
  • +32 471 035 756

Ständiga militärkommittén (EUMC)

Juha Vauhkonen
Juha Vauhkonen
Konteramiral
Militärrepresentant
  • +32 2 287 8475
Hannu Teittinen
Hannu Teittinen
Biträdande militär representant
  • +32 2 287 8435
  • +32 479 609 754
Niko Orell
Niko Orell
Biträdande militär representant
  • +32 473 251 039
Harri Ahonen
Harri Ahonen
Biträdande militär representant
  • +32 2 287 8492
Tero Palokangas
Tero Palokangas
Biträdande militär representant
Pekka Lahikainen
Pekka Lahikainen
Säkerhetsexpert
Säkerhetsunderofficer
  • +32 2 287 8543
  • +32 471 125 859

Finlands delegationsutrymmen, Europeiska unionens råd, Europa-building

Fax

  • +32 228 185 12

Telefon

  • +32 228 186 21

Besöksadress, postadress

Europa-building, Finnish Delegation
Rue de la Loi 155
1048 BRUXELLES
BELGIUM

Leena Balducci
Leena Balducci
Assistent
sekreterare
  • +32 2 2818 621

Gemensam förvaltning av Finlands representationer i Bryssel

Allmän administration och personalärenden

Jan Wahlberg
Jan Wahlberg
  • +358 50 567 7090
CV
Anna Salmi
Anna Salmi
Assistent
ledningsassistent
  • +32 2 2878 517
  • +32 473 838 393
Kirsi Majander
Kirsi Majander
Administrativ assistent
  • +32 2 2878 581
  • +32 476 760 762
Kristiina Hope
Kristiina Hope
Attaché
  • +32 2 2878 554
  • +32 473 527 301
Anne Autio
Anne Autio
Assistent
sekreterare
Telefoncentral, ekonomiförvaltning
  • +32 2 287 8559
  • +32 473 541 572
Tuija Lohi
Tuija Lohi
Attaché
Administrationsansvarig, Förberedelser och rekryteringar för ordförandeskapet i Europeiska Unionens råd 2019
  • +32 2 287 8446
  • +32 473 827 437
Johanna Paljakka
Assistent
sekreterare
  • +32 2 287 4548

Bostads och fastighetsfrågor

Minna Wikman
Minna Wikman
Teamledare
bostadsfrågor
  • +32 2 287 8521
  • +32 476 599 916
Youssef Alasghar
Youssef Alasghar
Ansvarig för fastighets- och expeditionstjänster
  • +32 2 278 7436
  • +32 473 538 446
Mikael Nihti
Mikael Nihti
Expeditionstjänster
fastighetstjänster
  • +32 473 526 132
Riku Salkolahti
Ansvarig för fastighets- och expeditionstjänster
  • +32 470 201 420
  • +32 2 287 8558

Ekonomiförvaltning

Sanna Mäkelä
Sanna Mäkelä
Administrationshandläggare
  • +32 2 287 8419
  • +32 473 254 546

Information tjänst

Tarja Maljonen
Tarja Maljonen
Teamledare
dataadministration
  • +32 2 287 8516
  • +32 473 526 252
Jaana Auvinen
Jaana Auvinen
Administrationsansvarig
dataadministration
  • +32 2 287 8515
  • +32 473 531 447
Marketta Viskari
Administrationsansvarig
dataadministration
  • +32 2 287 8439
  • +32 473 523 604

IT Service

Raino Jokinen
Raino Jokinen
Administrationshandläggare
IT
IT stöd
  • +32 2 2878 544
  • +32 473 865 507
Petteri Lehtonen
Petteri Lehtonen
Administrationshandläggare
IT
IT- och datasäkerhetsspecialist
  • +32 2 2878 593

Kontortjänster och transport

Ari Hakola
Ari Hakola
Teamledare
expeditions- och stödtjänster
  • +32 2 287 8532
  • +32 477 289 837
Jose Caetano Gavancha
Jose Caetano Gavancha
Expeditionstjänster
  • +32 2 2878 534
  • +32 475 964 858
Eusebio Castanera
Eusebio Castanera
Expeditionstjänster
  • +32 2 2878 533
  • +32 475 857 879

Kök

Michael Otto
Närings- och hushållspersonal
  • +32 473 941 412
Jenni Tuominen
Jenni Tuominen
Närings- och hushållspersonal