EU-edustusto, Bryssel

Aukioloaika

ma-pe 8.45-17.00

Faksi

  • +32 228 784 00  (Faksi)

Puhelin

  • +32 228 784 11  (Ohivalinta 00 32 (0)2 2878 + alanumero)

Sähköpostiosoite

Käyntiosoite, postiosoite

Suomen pysyvä edustusto EU:ssa
Avenue de Cortenbergh 80
B-1000 BRUXELLES
BELGIUM

Verkkolaskutusosoite

OVT: 0037024597393096
Operaattori: OpusCapita Solutions Oy (E204503)

Johto

Marja Rislakki
Marja Rislakki
Edustuston päällikkö
Pysyvä edustaja, suurlähettiläs, Coreper II
CV
Aila Oikarinen
Aila Oikarinen
Pysyvän edustajan sihteeri
  • +32 2 287 8423
  • +32 472 430 869
Minna Kivimäki
Minna Kivimäki
Pysyvän edustajan sijainen
Coreper I -edustaja
CV
Säde Hotakainen
Pysyvän edustajan sijaisen assistentti Coreper I
  • +32 473 531 418

Koordinaatio

Reetta Härönoja
Reetta Härönoja
Lähetystöneuvos
Antici, Coreper II
  • +32 2 287 8440
  • +32 475 704 357
Mikael Kekkonen
Mikael Kekkonen
Erityisasiantuntija
Institutionaaliset kysymykset ja EU-rekrytoinnit
  • +32 2 287 8461
  • +32 473 865 089
Johanna Himmanen
Johanna Himmanen
Erityisasiantuntija
Brexit
  • +32 2 2878 448
  • +32 472 430 859
Kaisa Männistö
Kaisa Männistö
Erityisasiantuntija
Oikeudelliset ja institutionaaliset kysymykset
  • +32 2 287 8478
  • +32 472 600 032
Aino Fant
Aino Fant
Erityisasiantuntija
Mertens
  • +32 473 529 295
Sonja Viljanen
Sonja Viljanen
Assistentti
  • +32 476 803 464
Emma Nevalainen
Emma Nevalainen
Harjoittelija
  • +32 479 670 590

Suhteet Euroopan parlamenttiin

Kim Fyhr
Kim Fyhr
Vastuuvirkamies
Suhteet Euroopan parlamenttiin
  • +32 2 287 8434
  • +32 473 532 289
Sakari Säde
Harjoittelija
  • +32 476 803 031

Tiedotus

Marko Ruonala
Marko Ruonala
Lehdistösihteeri
Lehdistövirkamies, Coreper II
  • +32 2 287 8502
  • +32 470 206 152
Eeva Laavakari
Eeva Laavakari
Tiedottaja, Coreper I
  • +32 2 287 8430
  • +32 473 531 340
Joona Suni
Joona Suni
Viestintäassistentti
  • +32 2 287 8506
  • +32 473 520 716

Coreper I

Kulttuuri ja koulutus

Johanna Koponen
Johanna Koponen
Erityisasiantuntija
Koulutus, nuoriso, kulttuuri, av-palvelut (teknologia) sekä urheilu
  • +32 22878525
  • +32 473 527 224

Liikenne ja televiestintä

Erik Asplund
Erik Asplund
Erityisasiantuntija, Liikenneala
  • +32 472 430 823

Maa-, metsä- ja kalatalous

Ari Hörman
Ari Hörman
Erityisasiantuntija
maa- ja metsätalousasiat
Eläinlääkintä ja elintarviketurvallisuus
  • +32 2 287 8468
  • +32 473 525 887
Tapio Kytölä
Tapio Kytölä
Erityisasiantuntija
maa- ja metsätalousasiat
  • +32 478 625 138
Osmo Rönty
Osmo Rönty
Erityisasiantuntija
maa- ja metsätalousasiat
  • +32 2 287 8518
  • +32 473 525 630
Jarmo Vilhunen
Jarmo Vilhunen
Erityisasiantuntija
kalatalousasiat
  • +32 2 287 8638
  • +32 473 525 817
Roosa Pehkonen
Roosa Pehkonen
Harjoittelija
  • +32 476 802 564

Sosiaaliasiat, työelämä ja työllisyys

Jenni Heikka
Jenni Heikka
Erityisasiantuntija
työllisyysasiat
  • +32 473 537 725
Pasi Korhonen
Erityisasiantuntija
sosiaalipolitiikka
  • +32 2 287 8469
  • +32 473 534 081
Pasi Mustonen
Pasi Mustonen
Erityisasiantuntija
terveysala
  • +32 2 287 8467
  • +32 470201 256

Teollisuus, energia, sisämarkkinat ja tutkimus

Maija Heikkilä
Maija Heikkilä
Erityisasiantuntija
sisämarkkina-asiat, teollisuuspolitiikka
  • +32 472 902 501
Paula Laine-Nordström
Paula Laine-Nordström
Erityisasiantuntija
  • +32 474 931 221
Jonna Lehtinen
Jonna Lehtinen
Erityisasiantuntija Tutkimus & innovaatiot, avaruus, Euratom
  • +32 2 287 8429
  • +32 471 262 664
Ville Niemi
Erityisasiantuntija
Energiapolitiikka
  • +32 479 470 175

Terveysasiat, yksityisvakuutus

Ympäristö

Katarina Dahlman
Katarina Dahlman
Erityisasiantuntija
  • +32 470 914 283
Paula Perälä
Paula Perälä
Erityisasiantuntija
  • +32 470 204 035

Åland - Ahvenanmaa

Anton Nilsson
Erityisasiantuntija
Ahvenanmaa
  • +32 476 943 529
Heidi Eriksson
Harjoittelija
Ahvenanmaa
  • +32 473 538 846

Avustava henkilöstö Coreper I

Isela Ahlqvist
Isela Ahlqvist
Harjoittelija
  • +32 473 856 773
Jade-Jasmin Inkinen
Jade-Jasmin Inkinen
Assistentti
Koulutus, nuoriso, kulttuuri ja urheilu Liikenne ja televiestintä Energia Ahvenanmaa
  • +32 472 906 057
Aulikki Jurmu
Aulikki Jurmu
Assistentti
sihteeri
Maa-ja metsätalous, kasvinterveys, eläinlääkintä
  • +32 2 2878 505
  • +32 479 792 230
Pirjo Kytölä
Pirjo Kytölä
Assistentti
  • +32 2 281 8621
  • +32 473 524 982

Coreper II

Alue- ja rakennepolitiikka

Janne Uusivirta
Janne Uusivirta
Erityisasiantuntija
alue- ja rakennepolitiikka
  • +32 47 243 0827

Kauppapolitiikka

Petteri Kotilainen
Petteri Kotilainen
Vastuuvirkamies
kauppapolitiikka, transatlanttiset suhteet, COLAT
  • +32 474 931 324
Melissa Säilä
Melissa Säilä
Vastuuvirkamies
kauppapoliittinen komitea
  • +32 2 287 8460
  • +32 473 536 275

Oikeus- ja sisäasiat

Sarolta Dechy
Erityisasiantuntija
maahanmuutto- ja turvapaikka-asiat
  • +32 471 035 810
Pekka Heinonen
Pekka Heinonen
Erityisasiantuntija
Oikeudellinen yhteistyö rikosasioissa, prosessioikeus, e-Justice
  • +32 2 287 8594
  • +32 473 530 633
Jani Järäinen
Jani Järäinen
Erityisasiantuntija
rajavalvonta
  • +32 2 287 8522
  • +32 471 263 976
Laura Määttänen
Laura Määttänen
Erityisasiantuntija
  • +32 473 522 407
Ville Similä
Erityisasiantuntija
  • +32 478 960 665

Talous- ja rahoitusasiat

Sami Koskinen
Sami Koskinen
Erityisasiantuntija
Verotus
  • +32 2 287 8451
  • +32 476 203 601
Niina Pautola-Mol
Erityisasiantuntija
Erityisasiantuntija
EU:n monivuotinen rahoituskehys
  • +32 473 535 195
  • +32 2 287 8524
Marianna Uotinen
Marianna Uotinen
Erityisasiantuntija
Erityisasiantuntija Rahoituspalvelut
  • +32 2 287 8528
  • +32 473 523 119
Päivi Valkama
Päivi Valkama
Erityisasiantuntija
budjetti- ja talouskysymykset
  • +32 2 2878 526
  • +32 473 527 852
Jaakko Weuro
Jaakko Weuro
Erityisasiantuntija
Pankkisektorin rahoituspalvelut, pankkiunioni
  • +32 472 900 550
Silja Uusi-Einola
Harjoittelija
  • +32 476 803 198

Ulkosuhteet

Karim Aissa Baccouche
Vastuuvirkamies
CODEV, AKT, COAFR
  • +32 470 262 613
Päivi Alatalo
Päivi Alatalo
Vastuuvirkamies
Länsi-Balkan, EU:n laajentuminen, Turkki
  • +32 471 036 016
Yamina Guerfi
Yamina Guerfi
Vastuuvirkamies
Afrikka-asiat
  • +32 471 035 390
  • +32 2 287 8572
Saara Harju
Saara Harju
Vastuuvirkamies
Arktinen, Keski-Aasia (COEST), ETYJ
Heini Korhonen
Heini Korhonen
Vastuuvirkamies
Aasia ja Latinalainen Amerikka
  • +32 473 530 795
  • +32 2 287 8512
Jussi Koskela
Lähetystöneuvos
Vastuuvirkamies
Pohjois-Afrikka, Lähi-itä ja Persianlahti
  • +32 476 803 694
Katja Koskela
Lähetystöneuvos
Vastuuvirkamies
  • +32 479 910 470
Olli Nurmi
Olli Nurmi
Vastuuvirkamies
Venäjä, Itä-Eurooppa, Keski-Aasia
  • +32 473 538 941
Matleena Virkkunen
Matleena Virkkunen
Vastuuvirkamies
ulkosuhdeneuvosten työryhmä
siviilikriisinhallinta, COPS
  • +32 471 034 893
  • +32 2 287 8428
Vellamo Jutila
Vellamo Jutila
Harjoittelija
  • +32 476 803 927
Suvi Parhankangas
Harjoittelija
  • +32 476 803 964

Tulli

Jere Lumme
Jere Lumme
Erityisasiantuntija
tulliasiat
  • +32 2 287 8438
  • +32 475 730 287

Avustava henkilöstö Coreper II

Susanna Heinäsmäki
Susanna Heinäsmäki
Assistentti
Ulkosuhteet - Kauppapolitiikka, COEST, laajentuminen, RELEX, EDA, huoltovarmuus
  • +32 2 287 8447
  • +32 473 863 958
My Paasivaara
My Paasivaara
Assistentti
Talous- ja rahoitusasiat, tulli, alue- ja rakennepolitiikka
  • +32 2 287 8491
  • +32 473 522 745
Mari Rapo
Assistentti
Coreper II, oikeus- ja sisäasiat, ulkosuhdejaosto
  • +32 2 287 8418
  • +32 473 523 572
Emmi Suomilammi
Emmi Suomilammi
Assistentti
Ulkosuhteet, kehityspolitiikka, ihmisoikeudet, AKT, Post-Cotonou, Lähi-itä, Afrikka, Persianlahti, Relex
  • +32 2 2878 406
  • +32 473 523 692

Poliittisten ja turvallisuusasioiden komitea

Hanna Lehtinen
Hanna Lehtinen
Suurlähettiläs,Edustaja poliittisten ja turvallisuusasioiden komiteassa
  • +32 4 735 278 05
  • +32 2 287 8437
Inkeri Virtanen-Abernethy
Inkeri Virtanen-Abernethy
Nicolaidis,COPS-koordinaatio Ihmisoikeustyöryhmä
  • +32 2 287 8498
  • +32 471 036 011
Meiju Keksi
Meiju Keksi
Erityisasiantuntija
puolustuspolitiikka
  • +32 2 287 8479
  • +32 471 036 020
Helena Hakaoja
Vastuuvirkamies
Heikki Hietala
Erityisasiantuntija
kyber, hybridiuhat
  • +32 473 524 299
Sanna Laaksonen
Sanna Laaksonen
Erityisasiantuntija
puolustusmateriaaliala
  • +32 471 035 756
Elina Saaristo-Diatta
Elina Saaristo-Diatta
Vastuuvirkamies
Peppi Talonpoika
Peppi Talonpoika
Assistentti

Pysyvä sotilaskomitea (EUMC)

Juha Vauhkonen
Juha Vauhkonen
Kontra-amiraali
Sotilasedustaja
  • +32 2 287 8475
Hannu Teittinen
Hannu Teittinen
Apulaissotilasedustaja
  • +32 2 287 8435
  • +32 479 609 754
Niko Orell
Niko Orell
Apulaissotilasedustaja
  • +32 473 251 039
Harri Ahonen
Harri Ahonen
Apulaissotilasedustaja
  • +32 2 287 8492
Sari Salmi
Sari Salmi
Assistentti
  • +32 2 287 8574
  • +32 473 543 942
Pekka Lahikainen
Pekka Lahikainen
Turvallisuusasiantuntija
Turvallisuusaliupseeri
  • +32 2 287 8543
  • +32 471 125 859
Ella Palkoaho
Ella Palkoaho
Harjoittelija
  • +32 476 803 205
Aune Sanz
Aune Sanz
Harjoittelija
  • +32 47 680 3291

Suomen delegaatiotilat, Euroopan unionin neuvosto, Europa rakennus

Faksi

  • +32 228 185 12

Puhelin

  • +32 228 186 21

Käyntiosoite, postiosoite

Europa-building, Finnish Delegation
Rue de la Loi 155
1048 BRUXELLES
BELGIUM

Foluso Ajetunmobi
Foluso Ajetunmobi
Assistentti
  • +32 476 803 925

Suomen Brysselin edustustojen yhteishallinto

Henkilöstö- ja yleishallinto

Anna Salmi
Anna Salmi
Assistentti
johdon assistentti
  • +32 2 2878 517
  • +32 473 838 393
Raija Stenberg
Hallinnollinen ulkoasiainsihteeri
  • +32 2 287 8554
  • +32 473 527 301
Kirsi Majander
Kirsi Majander
Hallintoavustaja
  • +32 2 2878 581
  • +32 476 760 762
Anne Autio
Anne Autio
Assistentti
sihteeri
Keskus, taloushallinto
  • +32 2 287 8559
  • +32 473 541 572

Asunto- ja kiinteistöasiat

Sirpa Taskinen-Pleshak
Tiiminvetäjä
  • +32 476 599 916
Youssef Alasghar
Youssef Alasghar
Kiinteistö- ja virastopalveluvastaava
  • +32 2 278 7436
  • +32 473 538 446
Janne Huittinen
Virastopalvelutyöntekijä
kiinteistöpalvelut
  • +32 470 201 420
Mikael Nihti
Mikael Nihti
Virastopalvelutyöntekijä
kiinteistöpalvelut
Kiinteistövastaava
  • +32 473 526 132

Taloushallinto

Sanna Mäkelä
Sanna Mäkelä
Hallintovirkailija
  • +32 2 287 8419
  • +32 473 254 546

Tietopalvelu

Tarja Maljonen
Tarja Maljonen
Tiiminvetäjä
tietohallinto
  • +32 2 287 8516
  • +32 473 526 252
Marjut Partanen
Marjut Partanen
Hallintovastaava
Tietohallinto
  • +32 473 531 447
Marketta Viskari
Hallintovastaava
tietohallinto
  • +32 2 287 8439
  • +32 473 523 604

Tietotekniikka

Raino Jokinen
Raino Jokinen
Hallintovirkailija
tietotekniikka
IT-tuki
  • +32 2 2878 544
  • +32 473 865 507
Petteri Lehtonen
Petteri Lehtonen
Hallintovirkailija
tietotekniikka
IT- ja tietoturva- asiantuntija
  • +32 2 2878 593

Virastopalvelut ja kuljetukset

Ari Hakola
Ari Hakola
Tiiminvetäjä
virasto- ja tukipalvelut
  • +32 2 287 8532
  • +32 477 289 837
Jose Caetano Gavancha
Jose Caetano Gavancha
Virastopalvelutyöntekijä
  • +32 2 2878 534
  • +32 475 964 858
Eusebio Castanera
Eusebio Castanera
Virastopalvelutyöntekijä
  • +32 2 2878 533
  • +32 475 857 879

Keittiö

Saana Harjula
Saana Harjula
Hovimestari
  • +32 476 803 926
José Stöck
José Stöck
Keittiömestari, kokki
  • +32 476 870 131
Jenni Tuominen
Jenni Tuominen
Keittiömestari,kokki
  • +32 473 531 067