Edustautumisen historia Shanghaissa

Shanghaihin perustettiin itsenäisen Suomen ensimmäisiä edustustoja vuonna 1924, jolloin kaupungissa avattiin Suomen konsulinvirasto. Edustusto oli aluksi Suomen Tokion suurlähetystön alainen ja sen vastuualueena oli koko Kiina. Vuonna 1926 virasto korotettiin pääkonsulinvirastoksi, joka toimi vuoteen 1945 asti.

Shanghain nykyinen pääkonsulaatti avattiin 1.11.1995.

Suomen pääkonsulit Shanghaissa

  • Heikki Hannikainen, 15.1.1996–31.10.1998
  • Hannu Toivola, 1.11.1998–31.7.2004
  • Päivi Hiltunen-Toivio, 1.8.2004–31.8.2008
  • Matti Heimonen, 1.9.2008–31.8.2012
  • Marja Joenusva, 1.9.2012–31.8.2015
  • Jan Wahlberg, 1.9.2015–31.5.2019
  • Pasi Hellman 1.6.2019 -