EU:n valtiovarainministerit edistivät pääomamarkkinoiden yhdentymistä ja keskustelivat pankkisektorin kilpailukyvystä
EU:n valtiovarainministerit kokoontuivat Luxemburgiin euroryhmän ja talous- ja rahoitusasioiden neuvoston (ECOFIN) kokouksiin 8.-9. lokakuuta. ECOFIN-neuvosto saavutti yhteisen kannan Euroopan pääomamarkkinoiden yhdentymistä ja kilpailukykyä edistävästä MISP-paketista. Kokouksissa käsiteltiin myös pankkisektorin kilpailukykyä, ilmastorahoitusta ja talouden näkymiä. Suomea edusti valtiovarainministeri Riikka Purra.
Neuvosto edisti Euroopan pääomamarkkinoiden yhdentymistä
Ecofin-neuvosto saavutti yhteisen kannan markkinoita ja institutionaalista valvontaa koskevasta paketista (Markets and Institutional Supervision Package, MISP). Paketin tavoitteena on yhdentää Euroopan pääomamarkkinoita ja vahvistaa EU:n kilpailukykyä. Seuraavaksi Euroopan parlamentti muodostaa oman kantansa, minkä jälkeen asiasta on tarkoitus neuvotella parlamentin, neuvoston ja komission välisissä kolmikantaneuvotteluissa.
Ministerit keskustelivat myös pankkisektorin kilpailukyvystä ja sisämarkkinoiden toimivuudesta. Suomen tavoitteena on sujuvoittaa sääntelyä ja vahvistaa pankkisektorin kilpailukykyä siten, että samalla turvataan rahoitusjärjestelmän vakaus.
Lisäksi neuvosto hyväksyi päätelmät ilmastorahoituksesta. Päätelmät valmisteltiin marraskuussa 2026 Antalyassa Turkissa järjestettävää YK:n ilmastokokousta (COP31) varten.
Euroryhmässä keskusteltiin pääomamarkkinoiden syventämisestä
Laajennetussa euroryhmän kokouksessa keskusteltiin pääomamarkkinoiden kehittämisestä ja syventämisestä. Valtiovarainministeri Riikka Purra esitteli Suomen osakesäästötilin esimerkkinä keinosta kannustaa kansalaisia sijoittamaan ja siten tukea talouskasvua.
Kokouksen asialistalla olivat lisäksi valuuttakurssikysymykset, energian hinnat ja julkinen talous.
Lisätietoa
Ecofin main results: https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/ecofin/2026/10/09/
Eurogroup main results: https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/eurogroup/2026/10/08/