Norjan pääministeri Solberg Suomeen

Norjan pääministeri Erna Solberg tapaa pääministeri Alexander Stubbin Helsingissä torstaina 6. marraskuuta. Kyseessä on Solbergin pääministerikauden ensimmäinen vierailu Suomeen.

Kuva: CF Wesenberg

Kahdenvälisiin ja kansainvälisiin aiheisiin painottuvassa tapaamisessa keskustellaan muun muassa maiden kaupallis-taloudellisesta yhteistyöstä, mukaan lukien pohjoiset alueet, Ukrainan ja Venäjän tilanteesta sekä ajankohtaisista EU- ja ETA-alueen kysymyksistä.

Pääministerit osallistuvat myös Suomen isännöimään Northern Future Forum -seminaariin 6. ja 7. marraskuuta. Seminaari tuo yhteen Pohjoismaiden, Baltian maiden ja Britannian pääministerit vapaamuotoisen keskustelun merkeissä jo neljättä kertaa. Koulutusjärjestelmän kilpailukyky ja innovatiivisen yritystoiminnan edistäminen ovat Startup Sauna -yrityskiihdyttämön tiloissa Aalto-yliopiston Otaniemen kampuksella järjestettävän tilaisuuden aiheina.

Lisätietoja: erityisavustaja (kansainväliset asiat) Anna-Kaisa Heikkinen, p. 040 748 3867, ja viestintäpäällikkö Päivi Paasikoski, p. 040 547 6279, valtioneuvoston kanslia

http://vnk.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/sv.jsp?oid=428862