Kroatiassakin kiekkoillaan
Kroatia on vahva joukkuepeli- ja palloilumaa. Suosituin laji on ehdottomasti jalkapallo, perässä tulevat kori- ja käsipallo. Jääkiekkoa on Kroatiassa pelattu jo Jugoslavian aikana ja laji on viime vuosina kasvattanut valtavasti suosiotaan – ei niinkään harrastajamäärissä vaan eritoten kannattajien keskuudessa. Fair play -henki huokuu yleisöstä eikä kiekkomatseissa näy lainkaan samanlaisia lieveilmiöitä (kiroilua, buuausta, tappeluita) kuin jalkapallossa. Hävitynkin ottelun jälkeen kannattajat jaksavat laulaa, taputtaa ja rummuttaa niin omille kuin vastapuolelle.
Medvescak Zagreb toivotti marraskuussa myös suomalaiset kiekkovieraat lämpimästi tervetulleiksi. KHL-jääkiekkoliigan ottelun Medvescak-Jokerit luonne muuttui täysin, kun Jokerien mukana Zagrebiin saapui ihka oikea joulupukki sekä joukko Jokereita kannattavia yritysedustajia. Kyseessä oli ensimmäinen suomalaisen jääkiekkojoukkueen vierailu itsenäiseen Kroatiaan.
Kroatiassa Medvescak on valittu kahtena viime vuotena maan parhaimmaksi urheilubrändiksi. Suuri askel kiekkoseuralle oli siirtyminen KHL:ään viime kaudella. Viime marraskuinen Jokerit-ottelu oli loppuunmyyty, ensimmäistä kertaa tällä kaudella. Joukkueen johto oli innoissaan hyvästä yhteistyöstä suomalaisten kanssa (olkoonkin että Jokerit voitti ottelun numeroin 3-1!). Zagrebilaisseuran suurin saavutus on se, että vaikka maassa on vain muutama sata rekisteröitynyttä pelaajaa, kannattajia on sitäkin enemmän. Samalla Medvescak -seura on opinnäyte mainiosta sosiaalisen median hyödyntämisestä urheilumarkkinoinnissa https://twitter.com/khl_medvescakzg .
Julkisuusdiplomatiaa parhaimmillaan
Aikavälillä 18.11.– 4.12.2014 Kroatian tiedotusvälineissä (TV, radio, Internet, painettu media) ilmestyi yhteensä 77 juttua joulupukista, Jokereista tai vierailun yhteydessä järjestetystä liiketoimintaseminaarista Hockey connects businesses. Iso, näyttävä joulupukin erikoishaastattelu ilmestyi glamour-lehti Story Bookissa. Lisäksi naistenlehti Gloriassa oli laaja juttu (pääosissa joulupukki ja suurlähettiläs Timo Rajakangas) pohjoisen jouluruokaperinteistä joulutorttu- ja kinkkuresepteineen. Joulupukki vieraili jääkiekkoilijoiden kanssa lastensairaalassa, orpokodissa, radiossa ja TV:ssä. Tiedotusvälineissä hehkutettiin, kuinka Jokereita kannattaa ”Hollywood-tähtiäkin tunnetumpi julkkis” ja vanha sanonta “There’s no business like show business“ piti paikkansa: Zagrebissa pyöri marraskuun viimeisenä viikonloppuna “suomalainen show!“ (Vecernji list 22.11.)
Suomen positiivinen maakuva auttaa rakentamaan verkostoja myös tapahtumien ulkopuolella: tässä tapauksessa esim. kaupan alalla, olihan Jokereiden mukana liikemiehiäkin. Se, joka väittää, ettei joulupukin ja porojen avulla voida modernissa nyky-yhteiskunnassa tehdä julkisuuskuvatyötä on – sittenkin – väärässä. Suomi esiintyi joulupukki-Jokerit-bisnesseminaari -yhdistelmällä Kroatiassa innovatiivisena, urheilullisena ja yritteliäänä maana. Jääkiekkoon yhdistettiin liiketoiminta, urheilutapahtumaan viennin- ja kaupanedistäminen, joulupukkiin kekseliäisyys ja suomalainen lämminhenkisyys.
Medvescak saapuu Jokerien vieraaksi Helsinkiin 28.1.2015.