Mistä ja miten haet viisumia?

Jos matkasi pääkohdemaa on Suomi, hae viisumia lähimmästä Suomen edustuston osoittamasta palvelukeskuksesta. Kunniakonsulit ja -konsulaatit eivät voi myöntää viisumeita.

Näin haet viisumia

  1. Täytä viisumihakemus finlandvisa.fi-verkkosivulla. Verkkosivulla on ohjeet hakemukseen vaadittavista asiakirjoista, liitteistä ja passikuvasta. Voit tarkistaa kaikki asiakirjavaatimukset kirjautumatta finlandvisa.fi-verkkosivulle.
  2. Voit myös täyttää pdf-muotoisen viisumihakemuslomakkeen joko käsin tai koneella. Tässäkin tapauksessa tarkista hakemukseen vaadittavat liitteet finlandvisa.fi-verkkosivulta.
  3. Varaa aika hakemuksen jättämistä varten asuinmaasi / asuinmaatasi palvelevan edustuston osoittamasta VFS Globalin palvelukeskuksesta.
  4. Viisumihakemus tulee jättää henkilökohtaisesti, jolloin otetaan myös biometriset tunnisteet. Sormenjälkiä ei oteta, mikäli sormenjäljet on annettu aiemman Schengen-viisumihakemuksen yhteydessä alle 59 kk sitten.
  5. Viisumihakemuksen käsittelystä peritään viisumimaksu (katso palveluhinnasto) minkä lisäksi palvelukeskus veloittaa hakemuksesta palvelumaksun (katso palvelukeskuksen verkkosivu).
  6. EU:n kansalaisten perheenjäsenet, joihin sovelletaan EU:n vapaan liikkuvuuden direktiiviä, voivat jättää hakemuksensa palvelukeskuksen lisäksi myös Suomen ulkomaanedustustoon. Jos jätät hakemuksen edustustoon, varaa aika hakemuksen jättämistä varten asuinmaassasi sijaitsevasta Suomen edustustosta.
  7. Edustusto voi myös pyytää hakijan henkilökohtaiseen haastatteluun selvittämään matkan tarkoitusta.

Viisumihakemuksen käsittelyaika

Jätä viisumihakemuksesi hyvissä ajoin. Hakemuksen voit jättää korkeintaan kuusi (6) kuukautta ennen suunniteltua matkaa. Viisumin käsittelyaika on 15 päivää.

Käsittelyaika voi pidentyä, jos hakemukseen tarvitaan lisäselvityksiä.

Kausityöviisumi

Täytä viisumihakemus finlandvisa.fi-verkkosivulla. Verkkosivulla on ohjeet kausityöviisumihakemukseen (seasonal work) vaadittavista asiakirjoista ja liitteistä. Voit tarkistaa kaikki asiakirjavaatimukset kirjautumatta finlandvisa.fi-verkkosivulle.

Työnantajan vakuutustodistus (PDF)

Työnantajan vakuutustodistus on yksi kausityöviisumia hakevilta vaadituista liitteistä. Työnantajan tulee täyttää lomake suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi.

Lesotholaiset hakevat viisumia Etelä-Afrikan puolella

Suomi on ulkoistanut viisumihakemusten vastaanoton Etelä-Afrikassa VFS Globalin ylläpitämiin viisumikeskuksiin Pretoriassa, Durbanissa ja Kapkaupungissa. 

Suomen viisumikeskusten nettisivuilla toimii sähköinen ajanvarauspalvelu. Myös hakemuslomakkeen voi täyttää sähköisesti. Ajanvaraus viisumikeskukseen ei ole pakollista, viisumikeskukset palvelevat hakijoita myös ilman ajanvarausta.

Viisumihakemus tulee aina jättää viisumikeskukseen henkilökohtaisesti, samalla otetaan valokuva ja sormenjäljet. Hakemuksen voi jättää maanantai-perjantai klo 8.00 - 12.30 ja 13.30 – 15.00. Viisumikeskus perii jokaiselta hakijalta palvelumaksun.

Suomen Pretorian suurlähetystö käsittelee kaikki viisumihakemukset ja tekee niihin päätökset.

Ajan viisumihakemuksen jättämiseen voi varata osoitteessa http://visa.finland.eu tai soittamalla numeroon +27 (0) 12 425 3010. Puhelin palvelee englanniksi (maanantai-perjantai klo 8.00 – 12.30 ja 13.30 – 16.00).