Rådet för allmänna frågor diskuterar medborgarinitiativ och yttre åtgärder

Statsrådets kommunikationsenhet
Pressmeddelande 152/2010
23.4.2010

Måndagen den 26 april deltar migrations- och Europaminister Astrid Thors i ett möte för EU:s råd för allmänna frågor i Luxemburg. Mötets huvudteman är det europeiska medborgarinitiativet och EU:s yttre åtgärder. I diskussionen om EU:s yttre åtgärder deltar också utrikesminister Alexander Stubb.

Rådet ska föra den första politiska diskussionen om förslaget till en förordning om medborgarinitiativ, som EU-kommissionen berett. I Lissabonfördraget bestäms om ett europeiskt medborgarinitiativ, dvs. en ny påverkningskanal genom vilken unionsmedborgarna kan delta i unionens beslutsfattande. Genom ett medborgarinitiativ kan minst en miljon unionsmedborgare från flera medlemsländer direkt begära att kommissionen ska lägga fram ett lagstiftningsinitiativ i deras intresse inom ett område där EU har befogenhet.

Finland ställer sig positivt till förslaget till förordning som stärker medborgarnas möjligheter till påverkan och understryker att förfaringssätten bör vara klara, enkla och lätta att använda.

Beredningen av EU:s yttre åtgärder är det andra huvudtemat vid rådet för allmänna ärenden. Mötet strävar efter politisk enighet i fråga om beslutet om inrättandet av en europeisk avdelning för yttre åtgärder och därefter fortsätter diskussionerna om inrättandet med Europaparlamentet. Vid sidan av detta beslut bereds sådana förordningsändringar som inrättandet av avdelningen kräver. Finland strävar efter en stark och effektiv avdelning som stärker EU:s globala roll och ökar konsekvensen inom unionens yttre åtgärder.

Ytterligare information: Anna Bruun, Europaministerns tjänstemannasekreterare, statsrådets kansli, tfn 09-1602 2052, och i fråga om yttre åtgärder, Tuula Svinhufvud, chef för enheten för allmänna EU-frågor och samordning, utrikesministeriet, tfn 09-1605 6546

 

EU