Dom om tolkningen av avfallsförbränningsdirektivet

Statsrådets kommunikationsenhet
Pressmeddelande 65/2010
24.2.2010

Europeiska unionens domstol ger torsdagen den 25 februari sin dom i högsta förvaltningsdomstolens begäran om förhandsavgörande i målet C-209/09, Lahti Energia Oy. Målet som är under behandling vid högsta förvaltningsdomstolen gäller tillämpningen av det så kallade avfallsförbränningsdirektivet 2000/76/EG på förbränning i en panna i ett kraftverk av sådan ofiltrerad produktgas som produceras i en förgasningsanläggning.

Unionens domstol har ansett i ett tidigare förhandsavgörande som gällde samma huvudsak (C-317/07, Lahti Energia Oy), att avfallsförbränningsdirektivet inte omfattar förbränning av renad produktgas som tillsatsbränsle i en huvudpanna i ett kraftverk som är beläget på samma verksamhetsställe.

Högsta förvaltningsdomstolen frågar i sin begäran om förhandsavgörande för det första om förbränning som tillsatsbränsle i en panna i ett kraftverk av gas som producerats i en förgasningsanläggning omfattas av artikel 3 i direktivet, om den till förbränningsutrymmet ledda gasen inte renas efter förgasningen. Högsta förvaltningsdomstolen frågar för det andra, om den första frågan besvaras nekande, om egenskaperna hos det avfall som ska förbrännas eller halten av suspenderade partiklar eller liknande föroreningar i den gas som leds in i förbränningsutrymmet har någon inverkan på bedömningen av fallet.

Finland ansåg i sina skriftliga anmärkningar om målet i enlighet med den ståndpunkt som togs i mål C 317/07 att det bör anses att förbränning i en panna i ett kraftverk av gas som producerats i en förgasningsanläggning omfattas av artikel 3 i avfallsförbränningsdirektivet, om den till förbränningsutrymmet ledda gasen inte renas efter förgasningen.

Förgasningsanläggningens och kraftverkets verksamhet bör enligt Finlands synpunkt i så fall i princip bedömas som en helhet, som bildar en sådan avfallsförbränningsanläggning som avses i artikel 3.5 i avfallsförbränningsdirektivet. Om det anses att förbränning av gas som producerats genom förgasning av fast eller flytande avfall inte omfattas av direktivet oberoende av om gasen renas eller inte, kan man enbart genom att ändra ämnets form kringgå gränsvärdena för utsläpp och andra krav.

Domarna kan, i regel på eftermiddagen den dag de avkunnats, läsas på domstolens webbplats(Länk till en annan webbplats.) (Öppnar nytt fönster). Målet har nummer C-209/09, Lahti Energia Oy.

Ytterligare information: Joni Heliskoski, enhetschef, utrikesministeriet, tfn 09-160 557 09