Finland beviljar humanitärt bistånd till kriserna i Sahel och Syrien

Pressmeddelande 113/2012
15.5.2012

Genom beslut av utvecklingsminister Heidi Hautala allokerar utrikesministeriet 1,9 miljoner euro som katastrofhjälp till krisdrabbade i Sahel och Syrien. Dessutom beviljas en miljon euro till stöd för Världshälsoorganisationen WHO:s humanitära verksamhet.

Under vårens lopp har Sahelområdets humanitära situation ytterligare förvärrats. Sahel som redan tidigare lidit av mångfaldiga problem på grund av fattigdom, torka och våldsamma konflikter har nu också drabbats av en flyktingkris. Striderna mellan maliska regeringstrupper och tuaregrebellerna har tvingat närmare 130 000 nordmalier i internflyktingskap och 200 000 att fly till grannländerna Niger, Mauretanien och Burkina Faso. På grund av den allvarliga livsmedelskrisen som bröt ut i slutet av 2011 hotar hungersnöd sammanlagt ca 16 miljoner människor i Sahelområdet. I största behov av hjälp är de över en miljon barn under 5 år som hotas av allvarlig undernäring.

FN:s barnfond Unicef strävar efter att svara på Malis, Mauretaniens, Nigers och Burkina Fasos nya flyktingkris. Finlands allokering på 1 miljon euro hjälper att besvara i synnerhet kvinnors och barns brådskande behov genom att tillhandahålla dricksvatten och livsmedelskatastrofhjälp till barn som drabbats av akut undernäring. Röda Korsets internationella kommitté får 600 000 euro genom Finlands Röda Kors. Syftet med verksamheten i Mali och Niger är att hjälpa dem som skadats i striderna, stödja stabiliseringen av näringar, förbättra tillgången till basservice och distribuera livsmedelshjälp.

Den folkresning mot Syriens auktoritära regim som började förra våren har inte upphört utan situationen har förvärrats. Över 10 000 har dött och hundratusentals syrier har flytt regeringsstyrkornas och de regeringsvänliga militiornas våld både inom landet och till grannländerna. Våldet har fortsatt i synnerhet i provinserna Homs, Idlib och Dar’a. Parallellt med folkresningen, som började utan våld, har en beväpnad motståndsrörelse uppstått. Syriens kris besvaras med en allokering på 300 000 euro till FN:s flyktingorganisation UNHCR som levererar bistånd till personer som flyr Syrien i huvudsak i grannländerna Turkiet, Libanon, Jordanien och Irak. Finland har tidigare beviljat en miljon euro för krisen i Syrien genom Internationella Röda Korset och Världslivsmedelsorganisationen WFP.

I samband med humanitära katastrofer har Världshälsoorganisationen WHO en central roll när det gäller arrangemang för hälsovård och koordinering av katastrofhjälp. Organisationen genomför en reform av sin verksamhet för att effektivisera sin humanitära kapacitet. Finlands allokering på 1 miljon euro stöder i synnerhet stärkandet av WHO:s funktioner på fältet.

Ytterligare information: Enhetschef Ulla-Maija Finskas, enheten för humanitärt bistånd, tfn 0400 431 921 och utrikessekreterare Anssi Kullberg, tfn 09 1605 6340  

FN
Finlands Röda Kors
UNHCR
UNICEF
WHO