Fredsuppbyggnadens geopolitik och kulturdiplomati i Turkmenistan
Pressmeddelande 143/2011
12.5.2011
Fredsuppbyggnadens geopolitik är temat för det seminarium som Finlands ambassadör i Turkmenistan Tuula Yrjölä och FN-centret för preventiv diplomati i Centralasien ordnar i Turkmenistans huvudstad Asjchabad måndagen den 16 maj.
Seminariets huvudtalare riksdagsledamot Pekka Haavisto talar till turkmenistanska sakkunniga inom utrikespolitik om fredsuppbyggnad i geopolitiskt svåra förhållanden och berättar om sina egna erfarenheter av fredsmäklingsarbete. Dessutom träffar Haavisto FN-representanter och diplomater som är verksamma i Turkmenistan.
Fredsuppbyggnad och dess geopolitiska dimensioner är ett aktuellt tema i landet som med Afghanistan i grannskapet har ett utmanande geografiskt läge. Turkmenistan har för sin del strävat efter att lösa utmaningarna i anslutning till sitt geografiska läge genom resolutionen av FN:s generalförsamling från 1996 om landets neutralitet.
Kulturdiplomatin representeras av sopranen Riikka Hakolas koncert i Asjchabads operateater lördagen den 14 maj. Tillsammans med pianisten Ilkka Paananen uppför Hakola sånger av Sibelius och Merikanto samt med den turkmenistanske barytonen Ismail Jumaev pärlor från italiensk operamusik.
Genom dessa initiativ strävar Finland efter att öka dialogen och möjligheterna till samarbete mellan länderna samt att uppmuntra Turkmenistan till samhällsreformer.
Ytterligare information: informationschef Juha Vänskä, tfn 040 481 9880