Paavo Väyrynen talar om stöd till utvecklingsländer inför Världshandelsorganisationen WTO
Pressmeddelande 248/2007
16.11.2007
Det första internationella Aid for Trade-uppföljningsmötet om handelsrelaterat bistånd till utvecklingsländer inom ramen för Världshandelsorganisationen WTO äger rum i Genève den 20-21 november.
I mötet deltar förutom WTO:s medlemmar även centrala internationella utvecklingsorganisationer. Bland annat cheferna för WTO, Världsbanken och Internationella valutafonden väntas delta i mötet. Utrikeshandels- och utvecklingsminister Paavo Väyrynen representerar Finland vid mötet. Väyrynen talar under mötets första dag den 20 november.
EU presenterar vid mötet sin gemensamma strategi för Aid for Trade, som rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser godkände den 15 oktober. Strategin kommer att styra EU:s verksamhet på detta område inom utvecklingssamarbetet. Beslutet att utarbeta en strategi för EU bygger på ett initiativ från Finland under EU-ordförandeskapet i fjol.
Syftet med WTO:s uppföljningsmöte är att öka utvecklingsfinansieringen till stöd för utvecklingsländernas handels- och produktionskapacitet och att förbättra samarbetet. Närapå en tredjedel av det officiella utvecklingsbiståndet faller under begreppet Aid for Trade.
Att minska fattigdomen i utvecklingsländerna med hjälp av ekonomisk utveckling och handel är ett centralt mål också i regeringens nya utvecklingspolitiska program.
Närmare upplysningar: handelsrådet Kent Wilska, utrikesministeriets enhet för OECD- och investeringsskyddsfrågor och särskilda ekonomiska relationer, tfn 09 1605 5953