Minister Väyrynen: Jekaterinburg central marknadsplats i Ryssland
Pressmeddelande 337/2010
18.11.2010
Utrikeshandels- och utvecklingsminister Paavo Väyrynen besöker Jekaterinburg den 16-19 november för att främja export och internationalisering. Minister Väyrynen anser att staden och Sverdlovskregionen som omger den är ett av de lönsammaste områdena för finländska företag att utvidga sin verksamhet till i Ryssland.
”Finland har en direkt flygförbindelse som tar endast tre timmar till Jekaterinburg. Regionen utvecklas kraftigt och den erbjuder många outnyttjade möjligheter till exempel inom transport-, logistik- och skogssektorn, energi- och miljöteknologi och byggande”, konstaterade minister Väyrynen.
Jekaterinburgregionen och dess näringsliv utvecklas kraftigt. Till exempel i fjol byggdes det mest köpcentrumyta i Jekaterinburg i hela Ryssland och även andra stora byggnadsprojekt planeras. Jekaterinburg har dessutom ett utmärkt logistiskt läge och flygförbindelser till 82 städer runtom i världen.
”Jekaterinburgs centrala läge öppnar möjligheter till samarbete inom logistikbranschen, där Finland har stark kompetens. Fungerande förbindelser och logistiktjänster är samtidigt också till övrig nytta för båda ländernas handel”, sade minister Väyrynen.
Också den rekordstora företagsdelegationen på 50 personer, som åtföljer ministern, och de nästan 300 ryska företag som i går på onsdagen samlades till ett gemensamt Business Forum för att kartlägga samarbetsmöjligheter har lagt märke till affärsmöjligheterna och de gemensamma intressena.
Närmare upplysningar: ministerns pressattaché Hanna Saarni, tfn 0400 739 824