Erfarenheter av Östersjöskydd utnyttjas i Västindien
Pressmeddelande 214/2010
7.7.2010
Omkring femtio experter från länder och regionala organisationer i Västindien samlades onsdagen den 7 juli på Barbados för att diskutera metoder för att förbättra skyddet av Karibiska havet. Under det tre dagar långa mötet presenteras även Helsingforskommissionens verksamhetsmodeller och resultat. Kommissionen ansvarar för skyddet av Östersjön. Finland finansierar mötet som en del av det regionala biståndsprogrammet för Västindien.
Finska statens hälsning till expertmötet framfördes av ambassadör Mikko Pyhälä, som är ackrediterad i sammanslutningen av karibiska stater. Han framförde samtidigt personliga hälsningar från miljöminister Paula Lehtomäki. Östersjöstaterna har enligt Lehtomäki i över 35 års tid haft nytta av samarbetet, som bygger på en juridiskt bindande överenskommelse.
Östersjön är ett grunt hav där vattnet byts ut långsamt, och är därför ett av de mest känsliga haven i världen, konstaterade Pyhälä. Långsiktigt arbete har förbättrat kvaliteten på vattnet i Östersjön, men mycket återstår att göra. Ambassadören nämnde också Östersjötoppmötet Baltic Sea Action Summit, som hölls i Finlandiahuset i januari. Otaliga regionala aktörer presenterade vid mötet sammanlagt 137 åtaganden för att förbättra kvaliteten på havsmiljön.
Barbados tf. utrikes- och utrikeshandelsminister Christopher Sinckler sade i sitt öppningsanförande att han värdesätter utbytet av erfarenheter och information för att förbättra skyddet av Karibiska havet. Barbados är för närvarande ordförande i kommissionen för Karibiska havet.
Staterna i Västindien strävar sedan 1999 efter att stärka Karibiska havets ställning som ett område av särskild betydelse för hållbar utveckling inom FN. Minister Sinckler betonade också vikten av att Karibiska havet är känt som ett fredens hav. Havet utsätts för flera säkerhetshot, från narkotikatransporter till oljeskador.
Karibiska havet är på grund av Panamakanalen ett av de livligast trafikerade havsområdena i världen. För att få en bild av havets verkliga tillstånd behöver regionen systematisk vetenskaplig forskning och åtgärdsprogram på basis av den insamlade informationen. Kvaliteten på havsvattnet spelar en avgörande roll för regionens viktigaste näring turismen.
Expertmötet på Barbados pågår ända till fredagen och dess syfte är att ge de viktigaste partnerna information om effektiveringsplaner för verksamheten i kommissionen för Karibiska havet, att få nya intryck för att utveckla planerna och att skapa en enhetlig vision av hur alla partner tillsammans kan arbeta för att förbättra havsförvaltningen.
Närmare upplysningar: ambassadör Mikko Pyhälä, Caracas, [email protected], och ambassadrådet Ingmar Ström, avdelningen för Amerika och Asien, [email protected], tfn 040 560 5569