Dom av Europadomstolen
Pressmeddelande 166/2009
16.6.2009
Europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna, Europadomstolen, har i dag i en dom fastställt att fallet som behandlades innehöll en överträdelse av artikel 4 i protokoll nr 7 till Europeiska konventionen om skydd för de mänskliga rättigheterna. Artikeln garanterar rätten att inte bli lagförd eller straffad två gånger. Europadomstolen avvisade klagomålet i fråga om artikel 6 (rättvis rättegång) i Europakonventionen.
Klaganden hade i sin bil använt bränsle som beskattas lindrigare än dieselolja utan att anmäla detta till fordonsförvaltningscentralen.
Därför framställde polisen ett straffanspråk för lindrigt skattebedrägeri. Eftersom klaganden inte motsatte sig straffanspråket vann det laga kraft.
Fordonsförvaltningscentralen beslutade dessutom att en tredubbel bränsleavgift ska uppbäras för 20 dagar.
Klaganden överklagade beslutet och krävde skattelindring för bränsleavgiften. Skattestyrelsen förkastade besväret.
Helsingfors förvaltningsdomstol förkastade också klagandens besvär över fordonscentralens beslut. Högsta förvaltningsdomstolen beviljade inte besvärstillstånd.
I sitt beslut ansåg Europadomstolen att en trefaldig höjning av bränsleavgiften hade karaktären av ett straff och omfattades därmed av artikel 4 i protokoll nr 7 till Europakonventionen. Domstolen ansåg även att omständigheterna i de båda processerna väsentligen var identiska sett ur den nämnda bestämmelsens synvinkel och att de var de enda jämförelsepunkterna i bedömningen av en eventuell överträdelse. Europadomstolen ansåg inte heller att avvikelsen som nämns i artikeln gällde i målet.
Europadomstolen ålade staten att betala klaganden 1 500 euro i ersättning för immateriell skada och 8 000 euro i ersättning för rättegångskostnader.
Närmare upplysningar: lagstiftningssekreterare Päivi Rotola-Pukkila, enheten för människorättsdomstols- och människorättskonventionsärenden, tfn 09 1605 5725