EU:s höga representant Catherine Ashton besöker Helsingfors och Rovaniemi
Pressmeddelande 45/2012
5.3.2012
EU:s höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik Catherine Ashton besöker Finland den 5–6 mars på inbjudan av utrikesminister Erkki Tuomioja.
I Helsingfors ska Catherine Ashton föra diskussioner med utrikesminister Erkki Tuomioja och utvecklingsminister Heidi Hautala. På dagordningen står bland annat olika frågor i anslutning till EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik, såsom utrikestjänstens roll, mänskliga rättigheter och Europas säkerhetsstrategi, ärenden som kommer att tas upp under det informella utrikesministermötet (Gymnich-mötet) i slutet av veckan. Diskussionerna kommer också att röra frågor om hållbar utveckling inför Rio+20-konferensen och andra aktuella frågor, till exempel situationen i Syrien, Iran och Vitryssland.
I höga representanten Ashtons program ingår också möten med republikens president Sauli Niinistö och statsminister Jyrki Katainen.
På eftermiddagen reser höga representanten Ashton och utrikesminister Tuomioja till Rovanemi där man ska ägna sig åt arktiska frågor. I programmet ingår ett besök i det arktiska centret och ett möte med ordförande för sametinget Klemetti Näkkäläjärvi och med representanter för de norska och svenska sametingen. På kvällen sluter sig Sveriges utrikesminister Carl Bildt till den höga representantens sällskap och tillsammans reser de vidare från Rovaniemi till Kiruna i Sverige.
För mera information: utrikesministerns pressattaché Susanna Parkkonen, tfn 050 377 5601, och diplomatiska rådgivare Veikko Kiljunen, tfn 040 351 9526