EU uttryckte sin oro över situationen i Kongo

Pressmeddelande 457/2008
8.12.2008

Utrikesminister Alexander Stubb diskuterade bland annat situationen i Kongo med sina ministerkolleger. Bild: EU:s rÅd. Europeiska unionens utrikesministrar behandlade bland annat händelserna i Kongo under den senaste tiden när EU:s rÅd för allmänna ärenden och yttre förbindelser sammanträdde i Bryssel pÅ mÅndagen. Finland representerades vid mötet av utrikesminister Alexander Stubb och migrations- och Europaminister Astrid Thors.

Enligt minister Stubb fördes det pÅ mötet en principdiskussion som baserade sig pÅ FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moons förfrÅgan om möjligheter att intensifiera FN:s närvaro i Kongo.

"Det handlar i hög grad om EU:s trovärdighet, om unionen vill vara en global aktör ocksÅ inom säkerhets- och försvarspolitiken. Om EU:s stridande trupper inte används i Kongo, var dÅ?", sade Stubb till representanter för finländska media.

Man har inte fattat nÅgra beslut i ärendet. Stubb konstaterade att medlemsländerna vill förbinda sig till operationer, till exempel operationen i Kongo, genom FN och till stor del pÅ nationell grund.

Utrikesministrarna uttryckte sin oro över situationen i Demokratiska Republiken Kongo och den humanitära krisen. De mänskliga rättigheternas situation i östra Kongo är svÅr. Finland anser att det behövs ytterligare Åtgärder för att hindra rekrytering av barnsoldater och sexuellt vÅld mot kvinnor.

Parterna i Kongokonflikten uppmanas att följa eldupphöravtalet och de internationella reglerna om humanitära hjälpens framkomst. EU är redo att fortsätta söka en politisk lösning pÅ konflikten i samarbete med FN, Afrikanska Unionen och staterna i regionen.

FN:s säkerhetsrÅd har nyligen bestämt att tillfälligt förstärka den fredsbevarande operationen i Kongo (MONUC) med cirka 3000 personer.

Närmare upplysningar: biträdande europakorrespondent Markku Lampinen, utrikesministeriet, tfn 09 1605 5330

EU