Chefen för Asiatiska utvecklingsbanken besöker Finland
Pressmeddelande 349/2006
8.9.2006
Chefen för Asiatiska utvecklingsbanken, Haruhiko Kuroda från Japan besöker Finland den 9-12 september. Banken grundades 1966 för att främja den ekonomiska och sociala utvecklingen i Asien och Stillahavsområdet. Finland är en av bankens ursprungliga medlemmar.
Kurodas program i Finland är fördelat på tre dagar. Söndagen den 10 september deltar han som en av huvudtalarna i Asia-Europe Business Forum, som arrangeras i samband med Asem-toppmötet. Måndagen den 11 september diskuterar han med utrikeshandels- och utvecklingsminister Paula Lehtomäki och representanter för Finlands Bank, finansministeriet och forskningsinstituten. Tisdagen den 12 september träffar Kuroda representanter för fyra nordiska länder. Värd för mötet är utrikesministeriets understatssekreterare Marjatta Rasi, som representerar Finland i Asiatiska utvecklingsbanken.
På diskussionsagendan står bland annat Finlands utvecklingspolitiska mål i Asien och samarbetet med Asiatiska utvecklingsbanken, frågor som berör den allmänna utvecklingen i Asien, bland annat regional integration samt Kinas och Indiens roll, och bankens roll som regional utvecklingsfinansiär.
Som en av de största utvecklingsfinansiärerna i Asien spelar banken en betydande roll i regionen. Banken har sitt huvudkontor i Manila och samarbetar intensivt med Världsbanken, Internationella valutafonden och andra biståndsgivare i området.
Före sin karriär vid Asiatiska utvecklingsbanken har Haruhiko Kuroda varit Japans finansminister med ansvar för internationella frågor och Japans representant i G7. Bakom sig har han en lång karriär vid finansministeriet och som forskare. Han är särskilt intresserad av Asiens ekonomiska och monetära samarbete och integration.
Närmare upplysningar: ambassadrådet Leena Viljanen, enheten för utvecklingsfinansieringsinstitutioner, tfn 09 1605 6351