Minister Lehtomäki hoppas på snabb lösning av handelstvist mellan EU och Förenta staterna

Pressmeddelande 229/2004
7.10.2004


Förenta staterna framlade onsdagen den 6 oktober en begäran om konsultationer inom ramen för Världshandelsorganisationen WTO till EU samt Tyskland, Frankrike, Storbritannien och Spanien med anledning av deras stöd till flygplansindustrin. Enligt utrikeshandels- och utvecklingsminister Paula Lehtomäki kommer det senaste skedet i denna tvist inte automatiskt att leda ända till en tvistlösning.

"Jag hoppas att unionen och Förenta staterna kan komma överens utan WTO:s förfarande för tvistlösning", säger minister Lehtomäki. "EU och Förenta staterna är på grund av sin omfattande ömsesidiga handel kopplade till varandra på många sätt, alla handelstvister skadar båda parter och en tvist får återverkningar även på Finland och de finländska företagen."

Stöden till flygplansindustrin sägs hindra import av amerikanska flygplan till EG-området och tredje länder samt leda till prisdumpning och minskade marknadsandelar. Omedelbart efter Förenta staternas begäran om konsultation framlade EU en likadan begäran angående det stöd som Förenta staternas flygplansindustri åtnjuter.

"Detta är ingen ny fråga", konstaterar minister Lehtomäki. "Förhandlingarna mellan EU och Förenta staterna om vilka stöd som skall tillåtas och vilka inte har pågått redan en längre tid."

Om tvisten går vidare till WTO:s tvistlösningspanel kommer tvisten att avgöras inom några år.

Närmare upplysningar: ministerns tjänstemannasekreterare Okko-Pekka Salmimies, tfn. 040 735 6545.











EU
WTO