EU-operaatio Kongossa

Valtioneuvoston tiedotusyksikkö Tiedote 170/2003 6.6.2003


Suomi hyväksyy EU-operaation Kongon demokraattisessa tasavallassa. Suomi ei ole lähettämässä joukkoja alueelle, mutta osallistuu EU:n yhteisen toiminnan kustannuksiin.

Tasavallan presidentti ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta sekä hallituksen EU-ministerivaliokunta käsittelivät perjantaina 6. kesäkuuta EU:n sotilaallista kriisinhallintaoperaatiota Kongon demokraattisessa tasavallassa.

YK esitti pyynnön toukokuussa EU:lle lähteä turvaamaan Kongon Iturin maakunnassa olevaa Bunian kaupunkia, jossa turvallisuustilanne on erittäin kriittinen. Viime aikoihin asti jatkuneet väkivallanteot ovat vaarantaneet myös rauhanprosessin. Maassa vuodesta 1999 toiminut YK:n MONUCin tarkkailijaryhmä tarvitsee tukea ennen 15. elokuuta tulevaa joukkotäydennystä ja operaation vahvistamista.

Kysymyksessä on ensimmäinen Euroopan ulkopuolelle perustettava EU:n kriisinhallintaoperaatio. EU johtaa ja suunnittelee operaation. Ranska toimii operaation johto- eli ns. kehysvaltiona ja luovuttaa operaatiolle komentajan sekä puolet operaatioon osallistuvista n. 1 400 rauhanturvaajasta. Myös Belgia, Iso-Britannia, Saksa ja Ruotsi ovat lähettämässä joukkoja ja/tai lentokalustoa. Mm. Etelä-Afrikka, Brasilia, Kanada ja Bangladesh suunnittelevat osallistumista operaatioon EU:n ulkopuolisina maina.

Lisätietoja: osastopäällikkö Markus Lyra, ulkoasiainministeriö, puh. (09) 1605 5032








EU
YK